افغانستان

این چند مقاله در باره افغانستان را حتما بخوانید

 تصاویر جالب

 کاریکاتور های دیدنی

 طنزهای خواندنی

 مهمترین تحلیلهای سیاسی


روزنامه هشت صبح

روزنامه هشت صبح برنده ای جایزه ای بین  المللی آزادی بیان شد.

روزنامه هشت صبح از بهترین روزنامه های افغانستان و دارای نشرات مستمر و ابتکاری است که در شرایط دشوار و تاریک افغانستان همچنان نشرات تازه و جسورانه ای خودرا ادامه داده است و مطالب تحلیلی و انتقادی پیرامون کارکردهای دولت افغانستان به نشر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری پژواک: سازمان خبرنگاران بدون مرز، جایزۀ  بین‌المللی "آزادی اطلاع‌ رسانی" را به روزنامه  ٨ صبح تفویض کرد.

شاه حسين مرتضوى مديرمسوول روزنامه ٨ صبح، به آژانس خبرى پژواک گفت که جايزۀ يادشده، شب گذشته در مقر روزنامۀ لوموند در شهر پاریس به مسوولان ٨صبح داده شد.  

به گفتۀ وى، خبرنگاران بدون مرز که مقر آن در شهر پاریس فرانسه است، از سال ١٩٩٢همه‌ ساله جوایزی را برای بهترین خبرنگار و رسانه‌ای که در خطرنا‌کترین منطقۀ جهان فعالیت خوبی کرده و با قبول مشکلات، رسالت خود را در زمینۀ اطلاع‌رسانی به صورت آزاد و بیطرف انجام داده باشند، اختصاص می‌دهد. 

به اساس معلومات منبع، خبرنگاران بدون مرز، جایزه بهترین خبرنگار را به «مازین درویش» که خبرنگار اهل سوریه است، اعطا کرد.

وى گفت که مازین درویش، به این دلیل برندۀ این جایزه شد که بهترین فعالیت اطلاع‌رسانی را در یک منطقه پرخطرجهان، انجام داده است.

به اساس معلومات منبع، اولین بار در افغانستان برندۀ این جایزه گزارش شش و نیم از تلویزیون طلوع شناخته شده و همچان عنوان بهترین گزارشگررا مسعود قیام از آن خود کرده بود.

کریستوف دیلوری، رییس عمومی‌خبرنگاران بدون مرز گفته است: "این جایزه در بین رسانه‌ها به روزنامه ٨صبح که گواه زندۀ گزارش‌دهی آزادانه در یک منطقۀ بسیار مشکل جهان است، اختصاص یافته است."

سنجرسهیل صاحب امتیاز روزنامه ٨صبح مى گويد: "این جایزه، افتخار بزرگی برای ما، برای خوانندگان ما و برای مطبوعات آزاد در افغانستان است. مطبوعات ما هنوز جوان است؛ دموکراسی ما جوان است و گرفتن چنین جایزه‌هایی، این اعتماد به نفس و این اطمینان را می‌دهد تا در زمینه اطلاع‌رسانی آزاد و متوازن، کار بیشتری انجام دهیم تا دولت‌ها را بیشتر از پیش به حسابدهی و پاسخ‌گویی به مردم وادار کنیم."

سهیل، در سخنرانی خود در مراسم اعطای این جایزه گفته است: «شاید برای تان جالب باشد که ٨صبح در جامعه‌ای متولد شد و رشد کرد که معمولا مردم برای خواندن روزنامه، پول نمی‌دهند. تبلیغات تجاری به جیب رسانه‌های تصویری بزرگ می‌رود. کار در یک روزنامه، عاید کم و معاش اندکی دارد. روزنامه ٨صبح با جان‌کندن خود را به این‌جا رسانده و البته هوای یک آیندۀ نامعلوم را استنشاق می‌کند."

آقای سنجر، با اشاره به دشواری‌های کار رسانه‌ای در افغانستان، گفته است که افغانستان راه درازی تا نهادینه کردن آزادی بیان و شفاف شدن دولت، فاصله دارد.

وى افزوده است که تساهل سیاست‌مداران در برابر مطبوعات در افغانستان بیشتر شده؛ اما با این حال، هنوز در مورد قدرتمندان و سلاح‌داران، سخن گفتن دشوار است.

سهیل می گوید: "هر زمانی که در مورد جنایات جنگی، عدالت انتقالی و رعایت حقوق بشر سخن می‌گوییم، آنان با زبان تهدید صحبت می‌کنند؛ با این حال، ما در روزنامۀ  ٨صبح باور داریم که آگاهی عمومی، جسارت و کار حرفه‌ای خبرنگاران، دولت و کانون‌های قدرت را در برابر مردم پاسخگوتر، شفاف‌تر و دموکراتیک‌تر می‌کند. "

روزنامه ٨صبح در جوزای سال ١٣٨٦ در کابل به فعالیت آغاز کرد و اکنون با بیشترین پوشش، به دو زبان فارسی و پشتو در کابل و ولایات نشر می‌شود.

منبع: http://www.pajhwok.com/dr/2012/12/19/


موضوعات مرتبط: اخبار افغانستانآشنایی با افغانستاناعتراضات اساسی به دولت افغانستانمهمترین تحلیلهای مسایل سیاسی افغانستان
برچسب‌ها: بهترین روزنامه, افغانستان, روزنامه, هشت صبح, برنده ای جایزه
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ساعت 14:37  توسط وطن دوست  |